Ako vytvoriť bootovací USB Windows 11?

Aby ste mohli nainštalovať Windows 11, tak potrebujete najskôr vytvoriť bootovací USB. Stiahnite si preto nástroj Media Creation Tool:

Akonáhle nástroj stiahnete, ešte pred jeho spustením do Vášho zariadenia vložte USB. Musí na ňom byť aspoň 8GB voľného miesta a tiež treba vedieť, v akej jednotke je zapojený, budete ju totiž neskôr zaklikávať v systéme. Uistite sa teda, či viete, že je USB zapojené napríklad v jednotke D, E atď. 

Teraz sa už teda pozrieme ako nainštalovať Windows 11.

Spustite Media Creation Tool a vyberte možnosť “Vytvoriť inštalačné médiá pre iný počítač. Potom kliknite na “ďalší”.

Ak sa vám pri spustení Media Creation Tool objaví neznámy error, navštívte našu ďalšiu stránku, ktorá sa priamo týmto problémom zaoberá.

Inštalácia Windows 10

Následne vyberte jazyk, architektúru a hlavne správnu edíciu Windows, ktorú budete inštalovať do Vášho zariadenia. Pokračujte kliknutím na “ďalší”.

Inštalácia Windows 10 voľba jazyka

Následne kliknite na “USB flash disk” a potom na “Ďalej”.

Inštalácia Windows 10 voľba média

Systém po Vás v nasledujúcom kroku bude chcieť, aby ste vybrali jednotku, v ktorej máte Vaše USB zapojené. Po vybraní kliknite na “Ďalej”.

Inštalácia Windows 10 zvolení USB flash disku

Potom už len stačí počkať, kým sa inštalačný súbor úspešne nenahrá na Váš USB disk. Akonáhle je všetko dokončené, kliknite na “Dokončiť”. Teraz už môžete USB vysunúť a pustiť sa do inštalácie na Vašom zariadení.

Inštalácia Windows 10 priebeh vytvárania USB media

Ako vykonať Upgrade na Windows 11

Ak chcete vykonať iba upgrade zo staršej verzie Windows, ktorú už máte nainštalovanú v počítači, tu je jednoduchý postup.

K tomuto upgradu Vám pomôže nástroj Media Creation Tool, ktorý stiahnete nižšie.

Akonáhle nástroj stiahnete, otvorte ho. Následne vyberte možnosť “Upgradovať tento počítač teraz” a potom zakliknite “ďalší”.

Windows upgrade počítača

Systém Vás vyzve na zadanie základných údajov ako jazyk, edícia Windows a typ architektúry. Po zakliknutí správnych možností, pokračujte tlačidlom “ďalší”.

Následne zvoľte možnosť s názvom “Súbor ISO”.

Voľba média ISO

Následne si stiahnite inštalačný ISO súbor a zvoľte jeho umiestnenie.

Výber ISO súboru v počítači

Akonáhle je súbor stiahnutý, kliknite na “setup.exe”. Následne sa otvorí inštalačné okno, stačí sa preklikať ďalej a inštaláciu dokončiť.

Ako nainštalovať Windows 11

Čistá inštalácia Windows 11

Predtým, než inštalácia môže začať, je potrebné vytvoriť bootovací USB, z ktorého budete operačný systém inštalovať do Vášho zariadenia. Našťastie je dnes tento postup už veľmi zjednodušený a urýchlený. Návod ako na to nájdete na začiatku pod nadpisom „Ako vytvoriť bootovací USB“.

Akonáhle máte pripravené bootovacie USB, vložte ho do Vášho zariadenia, kam chcete Windows nainštalovať.

Zapnite zariadenie/PC a počas jeho zapínania stláčajte jedno z uvedených tlačidiel na klávesnici (ESC, F1, F2, F8, F10, F12). Následne sa spustí BIOS v ktorom sa môžete pohybovať pomocou šípok.

Akonáhle sa Vám BIOS spustí, vyberte “BIOS settings” alebo “Boot option” alebo tiež “Boot priority”. Potom vyberte možnosť s názvom “Boot order”. Teraz je potrebné vybrať jednotku USB/DVD (záleží či inštalujete z DVD alebo USB) ako prvé spúšťacie zariadenie. Pre uloženie zmien väčšinou stačí stlačiť tlačidlo F10.

Následne reštartujte počítač a inštalácia začne po opätovnom spustení systému.

Nastavenie bootovania v biose

Počítač sa následne reštartuje a inštalácia Windows 11 sa automaticky spustí, potom už sa stačí iba preklikať nastavením a je nainštalované.

Aktivácia Windows 11

Akonáhle máte systém Windows úspešne nainštalovaný vo Vašom zariadení, môžete ho aktivovať.

Online aktivácia

Aktivácia online alebo aj cez internet je veľmi rýchla a jednoduchá, nie vždy však možno vykonať, ak online aktivácia hlási chybu, je potrebné vykonať aktiváciu telefonickú, ktorá je popísaná v ďalšom kroku.

Kliknite na ponuku štart (Logo Microsoftu vľavo dole) a zvoľte “Nastavenia” – Aktualizovať & Zabezpečenie – Aktivácia – Aktualizovať kód Product Key – Zmeniť kód Product Key, kde vložíte zakúpený licenčný kľúč.

Telefonická aktivácia

Vzhľadom k tomu, že vo väčšine prípadov ponúkame druhotné licencie, ktoré už boli raz použité a potom odinštalované, môže sa stať, že Vám aktivácia cez internet nebude fungovať. Je to z toho dôvodu, že licencia vyžaduje ID overenie, ktoré preukáže nového vlastníka licencie. Toto ID overenia ľahko vykonáte pomocou telefonickej aktivácie.

Vykonanie telefonickej aktivácie:

 1. Z ponuky ŠTART vyberte Nastavenie – V okne vyberte: Aktualizácia a zabezpečenie.
 2. Ďalej zvoľte: Aktivácia. A potom kliknite na tlačidlo: Aktivovať telefónom.
 3. Zo zoznamu krajín vyberte krajinu v ktorej sa nachádzate a pokračujte kliknutím na tlačidlo: Ďalej.
 4. Zatelefonujte na jedno z uvedených telefónnych čísel.
 5. Robot sa Vás spýta, či súhlasíte s nahrávaním (záleží na Vás).
 6. Zadáte požadovaný bezpečnostný kód.
 7. V telefonickom automate zvoľte možnosť 1 – aktivácia produktu Windows. Ďalej zadáme dvojku (rovnou nás prevedie do telefonickej aktivácie) a potom zadáme jedničku (automat sa pýta, či máme zapnutú aktiváciu a vidíme aktivačné ID).
 8. Telefonický automat Vás vyzve na zadanie inštalačného ID.
 9. Je možné, že sa Vás robot spýta, na koľkých počítačoch máte nainštalovaný operačný systém Windows. Je nutné zadať „0“, pretože ešte len inštalujete a aktivujete.
 10. Robot Vám nadiktuje ID potvrdenia, ktoré vyplníte v ďalšom kroku telefonickej aktivácie do kolónok.
 11. Telefonickú aktiváciu dokončíte tlačidlom – máte úspešne aktivovaný operačný systém Windows.
Windows telefonická aktivácia

Možné chyby, které se Vám mohou objevit při aktivaci

0XC004c008 – Táto chyba sa objaví pri pokuse o aktiváciu cez internet. Ak sa vám táto chyba ukáže, je potrebné vykonať telefonickú aktiváciu.

0XC004f050 – Táto chyba znamená, že máte nainštalovanú inú verziu Windows, než od akej vlastníte licenčný kľúč. Je potrebné nainštalovať verziu správnu.

0X004c003 – Táto chyba znamená, že ste si pravdepodobne stiahli Inštalačný súbor zo zlého zdroja. Je potrebné sťahovať z overených zdrojov, ako napríklad z nášho odkazu, ktorý sa nachádza v sekcii software na stiahnutie.

Ak potrebujete poradiť, ako vykonať upgrade z verzie Windows 11 Home na verziu Windows 11 Pro, kliknite na stránku Upgrade z Windows 11 Home na Windows 11 Pro edíciu.