Ako vytvoriť bootovací USB Windows 8.1?

Aby ste mohli nainštalovať Windows 8.1, tak potrebujete najskôr vytvoriť bootovací USB. Na vytvorenie bootovacieho USB si stačí stiahnuť nástroj „Media Creation Tool“.

Akonáhle nástroj stiahnete, ešte pred jeho spustením do Vášho zariadenia vložte USB. Musí na ňom byť aspoň 8GB voľného miesta a tiež treba vedieť, v akej jednotke je zapojený, budete ju totiž neskôr zaklikávať v systéme. Uistite sa teda, či viete, že je USB zapojené napríklad v jednotke D, E atď. 

Spustite Media Creation Tool a vyberte možnosť “Vytvoriť inštalačné médiá pre iný počítač. Potom kliknite na „ďalší“.

Ak sa vám pri spustení Media Creation Tool objaví neznámy error, navštívte našu ďalšiu stránku, ktorá sa priamo týmto problémom zaoberá.

Inštalácia Windows 10

Následne vyberte jazyk, architektúru a hlavne správnu edíciu Windows, ktorú budete inštalovať do Vášho zariadenia. Pokračujte kliknutím na “ďalší”.

Inštalácia Windows 10 voľba jazyka

Následne kliknite na “USB flash disk” a potom na “Ďalej”.

Inštalácia Windows 10 voľba média

Systém po Vás v nasledujúcom kroku bude chcieť, aby ste vybrali jednotku, v ktorej máte Vaše USB zapojené. Po vybraní kliknite na “Ďalej”.

Inštalácia Windows 10 zvolení USB flash disku

Potom už len stačí počkať, kým sa inštalačný súbor úspešne nenahrá na Váš USB disk. Akonáhle je všetko dokončené, kliknite na “Dokončiť”. Teraz už môžete USB vysunúť a pustiť sa do inštalácie na vašom zariadení.

Inštalácia Windows 10 priebeh vytvárania USB media

Ako nainštalovať Windows 8.1

Inštalácia operačného systému Windows 8.1 je veľmi jednoduchá a dnes ju zvládne prakticky každý. V tomto návode Vám ukážeme ako na to.

Ak u seba máte bootovacie/inštalačné DVD či flash disk (USB), vložte ho do mechaniky Vášho počítača. Ak ste sa k tomuto kroku ešte nedostali, žmurknite na “Ako vytvoriť bootovací flash disk/DVD”.

Inštalácia by sa po vložení mala spustiť automaticky.

Ako nainštalovať Windows 8.1 – Ak inštalácia nezačne automaticky

Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že inštalácia po vložení bootovacieho DVD/USB nezačne. V takom prípade je potrebné reštartovať počítač. Akonáhle sa počítač začne znovu spúšťať, ihneď opakovane stláčajte jedno z uvedených tlačidiel na klávesnici, kým sa nespustí BIOS (najčastejšie tlačidlá pre spustenie BIOSu sú F10, F2 alebo Del/Delete. 

Akonáhle sa Vám BIOS spustí, vyberte “BIOS settings”. Potom vyberte možnosť s názvom “Boot order”. Teraz je potrebné vybrať jednotku USB/DVD (záleží či inštalujete z DVD alebo USB) ako prvé spúšťacie zariadenie. Pre uloženie zmien väčšinou stačí stlačiť tlačidlo F10.

Následne reštartujte počítač a inštalácia začne po opätovnom spustení systému.

Nastavenie bootovania v biose

Systém po Vás následne bude chcieť nastavenie základných informácií ako napríklad jazyk. Potom sa dostanete na krok, kde po Vás systém bude chcieť výber typu inštalácie. Pokiaľ vykonávate upgrade z predchádzajúcej verzie na novšiu, môžete zakliknúť “Upgrade”. V prípade čistej inštalácie zakliknite “Vlastné”.

Windows 8.1 výber typu inštalácie

Následne sa Vám otvorí okno, kde vyberiete disk, kam sa Windows bude inštalovať. 

Windows 8.1 inštalácia

Systém sa následne začne inštalovať. Po dokončení inštalácie sa počítač sám reštartuje.

Proces inštalácie

POZNÁMKA: Pri opätovnom reštarte sa objaví hláška, ktorá Vám ponúkne spustiť inštaláciu z DVD, ale tú už môžete ignorovať.

Akonáhle sa Windows znovu spustí, bude potrebné doplniť ešte niektoré základné parametre, ako napríklad názov PC alebo farby.

Prispôsobenie systému

Potom už zostáva len zakliknúť “Použiť expresné nastavenia” a je hotovo.

Inštalácia nastavenia systému

AKTIVÁCIA Windows 8.1

Po úspešnom dokončení inštalácie Vás systém vyzve na aktiváciu operačného systému. Tú môžete vykonať dvoma spôsobmi, aktiváciou prostredníctvom internetu alebo telefonickou aktiváciou.

Aktivácia prostredníctvom internetu

Ak ste pripojení k internetu, kliknite na tlačidlo štart, potom na tlačidlo Počítač, pokračujte kliknutím na Vlastnosti av spodnej časti okna kliknite na Aktivovať systém Windows teraz.

Potom kliknite na Aktivovať produkt Windows online.

Systém Vás následne vyzve na zadanie produktového kľúča, potom už len stačí postupovať podľa pokynov, ktoré sa Vám ukážu a aktivácia sa podarí.

Aktivácia cez telefón

Vzhľadom k tomu, že vo väčšine prípadov ponúkame druhotné licencie, ktoré už boli raz použité a potom odinštalované, môže sa stať, že Vám aktivácia cez internet nebude fungovať. Je to z toho dôvodu, že licencia vyžaduje ID overenie, ktoré preukáže nového vlastníka licencie. Toto ID overenia ľahko vykonáte pomocou telefonickej aktivácie.

Vykonanie telefonickej aktivácie:

 1. Stlačíte tlačidlá Windows + R – objaví sa okno, v ktorom je vyhľadávacie pole.
 2. Dole vyhľadávacieho poľa napíšte slui 4.
 3. Zo zoznamu krajín vyberte krajinu v ktorej sa nachádzate a pokračujte kliknutím na tlačidlo: Ďalej.
 4. Zatelefonujte na jedno z uvedených telefónnych čísel.
 5. Robot sa Vás spýta, či súhlasíte s nahrávaním (záleží na Vás).
 6. Zadáte požadovaný bezpečnostný kód.
 7. V telefonickom automate zvoľte možnosť 1 – aktivácia produktu Windows. Ďalej zadáme dvojku (rovnou nás prevedie do telefonickej aktivácie) a potom zadáme jedničku (automat sa pýta, či máme zapnutú aktiváciu a vidíme aktivačné ID).
 8. Telefonický automat Vás vyzve na zadanie inštalačného ID.
 9. Je možné, že sa Vás robot spýta, na koľkých počítačoch máte nainštalovaný operačný systém Windows. Je nutné zadať „0“, pretože ešte len inštalujete a aktivujete.
 10. Robot Vám nadiktuje ID potvrdenia, ktoré vyplníte v ďalšom kroku telefonickej aktivácie do kolónok.
 11. Telefonickú aktiváciu dokončíte tlačidlom – máte úspešne aktivovaný operačný systém Windows.
Windows telefonická aktivácia
V telefonickej aktivácii sa Vám ukáže takéto alebo podobné okno (záleží na operačnom systéme), ktoré Vám ponúkne dve telefónne čísla a tiež sériu identifikačných čísel.

Možné chyby, ktoré sa Vám môžu objaviť pri aktivácii

0XC004c008 – Táto chyba sa objaví pri pokuse o aktiváciu cez internet. Ak sa vám táto chyba ukáže, je potrebné vykonať telefonickú aktiváciu.

0XC004f050 – Táto chyba znamená, že máte nainštalovanú inú verziu Windows, než od akej vlastníte licenčný kľúč. Je potrebné nainštalovať verziu správnu.

0X004c003 – Táto chyba znamená, že ste si pravdepodobne stiahli Inštalačný súbor zo zlého zdroja. Je potrebné sťahovať z overených zdrojov, ako napríklad z nášho odkazu, ktorý sa nachádza v sekcii software na stiahnutie.